Gniewska „Noc listopadowa”

IMG 8586

3 grudnia 2018 r. kilkunastoosobowy zespół uczniów z klas IV c, V a, VII a, VIII a oraz III a uczestniczył w szczególnym wydarzeniu kulturalno-historycznym, zatytułowanym „Noc listopadowa” w Gniewie.

Na  dziedzińcu średniowiecznego zamku w Gniewie rozegrała się inscenizacja wydarzeń sprzed 188 lat.  Aktorzy, którymi byli uczniowie gniewskich szkół, zaprezentowali rekonstrukcję zdarzeń, które miały miejsce podczas nocy listopadowej z 29 na 30 listopada 1830 r. Doprowadziły one do wybuchu powstania, znanego dziś jako listopadowe.

Całe przedsięwzięcie było doskonale wyreżyserowane. Na uwagę zasługują zwłaszcza stroje z epoki, charakteryzacja aktorów oraz potęgująca nastrój tamtych dni gra świateł i dźwięku.

Całe teatrum było doskonałym przypomnieniem jednego z ważnych etapów walki Polaków o niepodległe państwo.

Piotr Bryl