Od polskich powstań narodowych po niepodległość, czyli żywa lekcja historii

 

IMG 8279

14 listopada 2018 r. w auli szkolnej, na dwóch porannych godzinach lekcyjnych, zgromadziło się liczne grono miłośników historii.

Zebrali się by wysłuchać, obejrzeć i „dotknąć” fascynującej opowieści, począwszy od czasów polskich powstań narodowych, aż po dzień odzyskania upragnionej przez cztery pokolenia Polaków niepodległości. Zgromadzeni mieli okazję wczuć się w rolę kosynierów z czasów insurekcji kościuszkowskiej, kadetów z powstania listopadowego, partyzantów walczących podczas licznych potyczek powstania styczniowego czy wreszcie powstańców wielkopolskich. Podczas tej niecodziennej lekcji uczniowie mieli okazję obejrzeć i przymierzyć repliki strojów z epoki oraz zapoznać się z uzbrojeniem oraz taktyką walki ówczesnych formacji wojskowych. Na końcu tej swoistej wędrówki przez ponad wiek historii Polski, uczniowie mogli wcielić się postać komendanta, a później marszałka - Józefa Piłsudskiego, uważanego powszechnie za jednego z głównych twórców niepodległej Polski.

Piotr Bryl

pobrane 
 
 
Synergia-logo
 
 
 liniadzieciom

 

noblik1

N O B L I K I

 100 lat logo rgb

bohaterON

Laboratorium-1

office365

epapieros

 banery-small2

SP5 Iława

baner-big

 

Szkoła Podstawowa nr 5

z Oddziałami Integracyjnymi

im. Polskich Noblistów

ul. Wiejska 11

14-202 Iława

tel./fax (89) 649-56-61, (89) 648-86-10

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych
możliwy jest pod adresem email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.