Od polskich powstań narodowych po niepodległość, czyli żywa lekcja historii

IMG 8279

14 listopada 2018 r. w auli szkolnej, na dwóch porannych godzinach lekcyjnych, zgromadziło się liczne grono miłośników historii.

Zebrali się by wysłuchać, obejrzeć i „dotknąć” fascynującej opowieści, począwszy od czasów polskich powstań narodowych, aż po dzień odzyskania upragnionej przez cztery pokolenia Polaków niepodległości. Zgromadzeni mieli okazję wczuć się w rolę kosynierów z czasów insurekcji kościuszkowskiej, kadetów z powstania listopadowego, partyzantów walczących podczas licznych potyczek powstania styczniowego czy wreszcie powstańców wielkopolskich. Podczas tej niecodziennej lekcji uczniowie mieli okazję obejrzeć i przymierzyć repliki strojów z epoki oraz zapoznać się z uzbrojeniem oraz taktyką walki ówczesnych formacji wojskowych. Na końcu tej swoistej wędrówki przez ponad wiek historii Polski, uczniowie mogli wcielić się postać komendanta, a później marszałka - Józefa Piłsudskiego, uważanego powszechnie za jednego z głównych twórców niepodległej Polski.

Piotr Bryl